• Domů
  • Novinky
  • Škoda Scala a Škoda Kamiq: Rozsáhlá modernizace úspěšných kompaktních vozů
Škoda Scala a Škoda Kamiq: Rozsáhlá modernizace úspěšných kompaktních vozů

› Bezpečnost: Další rozšíření nabídky asistenčních systémů, na přání dostupné Matrix-LED přední světlomety se u těchto modelů objevují poprvé
› Motory: Velmi úsporné motory TSI generace evo2
› Udržitelnost: Důsledné používání recyklovaných a přírodních materiálů
› Design: Nový vzhled masky chladiče, předních světlometů a předního a zadního nárazníku
› Nabídková struktura: Tři výbavové stupně a čtyři varianty interiéru spolu s pakety výbav a samostatnými prvky
› Konektivita: Vylepšené infotainmenty a prvky konektivity; virtuální kokpit mini ve standardní výbavě

Mladá Boleslav, 1. srpna 2023 – Škoda Auto provedla rozsáhlou modernizaci modelové řady kompaktního vozu Scala a městského SUV Kamiq. Oba modely nabízejí velmi vysokou úroveň aktivní i pasivní bezpečnosti díky tuhým karoseriím a nyní ještě vyspělejší nabídce asistenčních systémů. Oba vozy jsou postaveny na platformě MQB-A0 a jsou vybaveny úspornými moderními motory TSI generace evo2 s výkony od 70 kW (95 k) do 110 kW (150 k). Scala s elegantními, ostrými liniemi vypadá ještě dynamičtěji. Díky designovým úpravám působí Kamiq dojmem robustnějšího SUV. Oba modely jsou nyní na přání k dispozici s Matrix-LED předními světlomety, které se u těchto modelů objevují zcela poprvé. Větší podíl recyklovaných a přírodních materiálů v exteriéru a interiéru zajišťuje větší udržitelnost. Nová nabídková struktura obou modelů se nyní skládá ze tří výbavových stupňů se čtyřmi variantami interiéru spolu s volitelnými pakety výbav. Virtuální kokpit mini o velikosti 8" a infotainment Media s 8,25“ displejem jsou součástí standardní výbavy všech modelů. Součástí modernizace jsou také nové Simply Clever prvky.

„Kamiq a Scala při svém uvedení na trh nově definovaly měřítka kompaktní třídy nejen pro značku Škoda. Nyní jsme oba modely dále vylepšili a posunuli jejich design, interiér a funkčnost na novou úroveň. Nové modely Kamiq a Scala doplňují naše silné portfolio vozů se spalovacími motory a udržují si silnou pozici na trhu.“


Klaus Zellmer, předseda představenstva společnosti Škoda Auto

„Tato modernizace vozů Scala a Kamiq klade velký důraz na bezpečnost. Rozsáhlá bezpečnostní výbava nyní zahrnuje také Matrix-LED přední světlomety jako volitelnou výbavu, které jsou pro tyto modelové řady nabízeny poprvé. V souladu s mezinárodní iniciativou Vision Zero chce Škoda Auto aktivně přispět ke snižování počtu obětí dopravních nehod. Vylepšené modelové řady Kamiq a Scala tak nabízejí širokou škálu pokročilých asistenčních systémů, z nichž některé se doposud objevovaly jen ve vozech vyšších tříd.“


Johannes Neft, člen představenstva společnosti Škoda Auto za oblast Technického vývoje
 

S modely Scala a Kamiq získala Škoda Auto pro svou značku nové zákazníky. Scala, praktický hatchback s výrazným vzhledem a bohatou standardní výbavou, nastavila měřítka v kompaktní třídě svým velkorysým vnitřním prostorem a objemem zavazadlového prostoru. Od roku 2019, kdy se poprvé objevila v showroomech, bylo zákazníkům na 57 trzích po celém světě dodáno téměř 230 000 kusů. Několik měsíců po představení modelu Scala vstoupila česká automobilka do rychle rostoucího segmentu městských SUV s novým modelem Kamiq. Tento vůz nabízí výhody SUV, jako je lepší výhled a pohodlnější nastupování a vystupování díky zvýšené poloze sedadel spolu s větší světlou výškou, a kombinuje tyto vlastnosti s agilitou a ovladatelností kompaktního automobilu. Jako třetí model SUV ofenzivy značky Škoda se rychle stal bestsellerem. Z výrobní linky dosud sjelo více než 351 000 vozů Kamiq. V letech 2021 a 2022 byl nejprodávanějším SUV značky Škoda, a to před populárními SUV Kodiaq a Karoq. Kamiq je dodáván zákazníkům na 60 trzích po celém světě.
Závan čerstvého vzduchu s novým designem a poprvé s Matrix-LED předními světlomety

Škoda Auto představuje rozsáhlou modernizaci modelů Scala a Kamiq. Scala nyní vypadá ještě dynamičtěji díky přepracované masce chladiče, užším světlometům a novým předním a zadním nárazníkům s dynamickým designem připomínajícím studii Vision RS. Kamiq má nyní větší, vzpřímenější masku chladiče. Nové nárazníky s výraznými difuzory mu dodávají ještě robustnější vzhled SUV. Pro model Kamiq charakteristické dělené světlomety mají navíc nové proporce. Horní část světlometů je ještě užší, spodní část se zvětšila. Ve spodní části jsou umístěny na přání dodávané Matrix-LED přední světlomety s výraznými šestiúhelníkovými moduly Matrix, které jsou pro modely Kamiq a Scala k dispozici poprvé. U hatchbacku byly krystalické LED moduly navrženy tak, aby evokovaly jiskřivé malé ledové kvádry nebo drahokamy.

Udržitelné materiály a úsporné pohonné jednotky
Škoda Auto opět zvýšila podíl udržitelných materiálů v modelech Scala a Kamiq vyráběných v hlavním závodě v Mladé Boleslavi. Například odtokové kanály pod čelním sklem a obložení podběhů kol jsou vyrobeny z recyklovaných plastů. V interiéru jsou v obložení dveří a ve struktuře střešního obložení použita přírodní rostlinná vlákna z konopí a kenafu. Pro čalounění, podlahu a koberce byly použity recyklované látky. Nabídka motorů zahrnuje tři moderní jednotky TSI z vysoce účinné generace evo2. Základním motorem je tříválec 1,0 TSI o výkonu 70 kW (95 k) s manuální pětistupňovou převodovkou. Motor 1,0 TSI o výkonu 85 kW (115 k) je k dispozici s manuální šestistupňovou převodovkou nebo sedmistupňovou automatickou převodovkou DSG. Stejnou kombinaci převodovek nabízí také vrcholný čtyřválec 1,5 TSI o výkonu 110 kW (150 k). Ten je vybaven systémem automatického odpojování válců ACT, který automaticky vypíná dva vnitřní válce, pokud není jejich výkon potřeba. Řidič to v praxi nepostřehne a snižuje se tím spotřeba. Kromě standardních tlumičů je pro oba modely na přání k dispozici paket pro špatné cesty se zvýšenou světlou výškou u modelu Scala o 15 mm. Pro verzi Monte Carlo je k dispozici Sport Chassis Control s možností volby dvou nastavení tlumičů pérování s podvozkem sníženým u modelu Scala o 15 mm a u modelu Kamiq o 10 mm.

Bezpečnost: Vylepšená řada prvků dále zvyšuje úroveň aktivní a pasivní bezpečnosti
Jak je pro značku Škoda typické, jsou modernizované modely Kamiq a Scala vybaveny řadou asistenčních systémů, z nichž některé jsou běžně spojovány s vozy vyšších tříd. Dále tak zvyšují úroveň aktivní a pasivní bezpečnosti těchto dvou kompaktních modelů. Součástí standardní výbavy je například Front Assist s prediktivní ochranou chodců, Asistent udržování jízdního pruhu a rozpoznávání dopravních značek. V případě nehody chrání cestující až devět airbagů.

Nová nabídková struktura se třemi výbavovými stupni a čtyřmi variantami interiéru
Scala a Kamiq mají novou nabídkovou strukturu, která přináší mimo jiné interiéry známé z rodiny plně elektrických vozů Enyaq. Ty se inspirují světem moderního bydlení a vyznačují se sladěnými barvami a materiály. Nové výbavové stupně Selection, Top Selection a sportovní vrcholnou verzi Monte Carlo doplňují čtyři varianty interiéru. Kromě toho jsou k dispozici pakety výbav na přání v několika kategoriích a několik samostatných položek výbavy na přání. Oblíbené varianty Monte Carlo, které vzdávají hold úspěchům značky Škoda na Rallye Monte Carlo, tradičně vynikají černými designovými prvky a také umělou kůží v dekoru Carbon použitou v interiéru. Virtuální kokpit mini o velikosti 8" a infotainment Media s 8,25“ displejem jsou součástí standardní výbavy všech modelů.