• Domů
  • Novinky
  • Auto pro Zdravotního klauna 2023: Vítězný dětský návrh na skutečném voze Škoda Enyaq iV
Auto pro Zdravotního klauna 2023: Vítězný dětský návrh na skutečném voze Škoda Enyaq iV

› Škoda Auto zveřejnila první snímky vozu Enyaq iV, který vznikl na základě vítězného dětského návrhu v soutěži Auto pro Zdravotního klauna 2023
› Děti navrhovaly svoji představu vozu pro klauny, kteří dojíždějí do nemocnic za dlouhodobě nemocnými dětmi či seniory
› Předání již třetího elektromobilu Enyaq iV neziskové organizaci Zdravotní klaun proběhne 2. června v rámci Dne se Škoda Auto na Zlín Film Festivalu

Mladá Boleslav, 30. května 2023 – Škoda Auto odhaluje finální podobu dalšího vozu Enyaq iV pro potřeby neziskové organizace Zdravotní klaun. Stejně jako dva loňské automobily i letošní exemplář nese originální design. Tentokrát je jeho autorem osmiletý František Hanko, který zvítězil ve výtvarné soutěži Auto pro Zdravotního klauna. Předání vozu neziskové organizaci Zdravotní klaun proběhne 2. června v rámci Dne se Škoda Auto na Zlín Film Festivalu, největší mezinárodní přehlídce filmů pro děti a mládež na světě.

Plně elektrický vůz Škoda Enyaq iV posloužil jako „čisté plátno“ v soutěži Auto pro Zdravotního klauna, kterou pořádala mladoboleslavská automobilka s cílem zapojit děti a veřejnost do akce na pomoc dobročinné organizaci. Děti mohly prostřednictvím papírových omalovánek nebo interaktivní internetové stránky https://autoproklauna.skoda-auto.cz zaslat vlastní představu, jak by měl vůz pro klauny vypadat. Z došlých návrhů pak odborná porota vybrala 10 finálních kreseb a tu vítěznou zvolila veřejnost hlasováním na webu.

Vítězný návrh od Františka byl převeden na polepy a následně na sériový vůz Škoda Enyaq iV. Ten bude neziskové organizaci Zdravotní klaun slavnostně předán 2. června 2023 v rámci akce Den se Škoda Auto na Zlín Film Festivalu, jehož je automobilka i letos hlavním partnerem. Návštěvníci festivalu se mohou těšit na bohatý program, během kterého bude možné navštívit stan Zdravotního klauna s klaunskou ambulancí, výtvarné dílničky či fotokoutek. Program začne ve 14 hodin na náměstí Míru, vstup je pro všechny návštěvníky zdarma.

Půjde již o třetí vůz Enyaq iV pro tento účel. První dva vozy Enyaq Coupé RS iV byly předány vloni v září při příležitosti výročí 20 let spolupráce mezi společností Škoda Auto a dobročinnou organizací Zdravotní klaun. Zdravotní klauni pomáhají dětským a geriatrickým pacientům procházet léčbou s úsměvem od roku 2001. Proškolení specialisté provázejí děti při předoperačních přípravách, ale zpříjemňují také pobyt v nemocnicích vážně nebo dlouhodobě nemocným pacientům.

V České republice působí téměř sto profesionálních zdravotních klaunů, kteří pravidelně navštěvují desítky nemocnic, domovy pro seniory i jeden hospic, přičemž počet zařízení se dále rozšiřuje. Letos v dubnu například zavedli klaunské návštěvy na oddělení Dětské rehabilitace v pražské Fakultní nemocnici v Motole. Zlepšení psychického stavu během hospitalizace je přínosné nejen pro pacienty a jejich blízké, ale klauni přenášejí dobrou náladu i na ošetřující personál.